Geoido LIT20G konvertavimas ir perėjimas prie jo nuo LIT15G geoido

Geoidas

Prieš porą savaičių geoportal.lt tinklapyje buvo paskelbti naujo geoido – LIT20G duomenys. Apie naują LIT20G geoidą paskelbtas straipsnis NŽT tinklapyje. Stebėtina, kad iš geoportal.lt buvo pašalinta informacija apie LIT15G geoidą – tai nesuprantama, nes šie duomenys turėtų būti visada prieinami dėl tos priežasties, kad turi būti išlaikyta galimybė atsekti matavimų duomenis – pvz. įvairių ginčų sprendimui ir pan.

Su perėjimu nuo LIT15G prie LIT20G susiję bent du klausimai – pirma, senesnių imtuvų savininkams kyla keblumų, iš kur gauti jiems tinkamą geoido failą, nes netgi imtuvus pardavę gamintojai teigia, kad neturi galimybių jiems padėti, o GIS-centras ir neprivalo pateikti visais įmanomais formatais (su tuo mes sutinkame); antra – kaip elgtis pereinamuoju laikotarpiu, kai pagal NŽT straipsnio 8 pav. pateiktą informaciją matome, kad žaliuose plotuose geoidų aukščiai gali skirtis net iki 7 cm. Tai elementariai reiškia, kad pamatavus tą patį tašką su skirtingu geoidu, gausime 7 cm aukščių skirtumą, kas daugeliu atvejų yra nepriimtina.

Šiame straipsnyje parodysime, kaip galima konvertuoti geoido failą viešai prieinamais įrankiais bei pateiksime geoido failų skirtumų visos Lietuvos teritorijoje žemėlapį QGIS formatu.

Skaityti toliau (prieinama tik LGMS nariams)

2 „Geoido LIT20G konvertavimas ir perėjimas prie jo nuo LIT15G geoido“ komentarai

  1. Patvirtinant naują geoidą, jį tvirtinantys eilinį kartą parodė savo nekompetenciją. Aukščių sistema ta pati LAS007, o altitudė toje pačioje vietoje skirtinga. Tai neįmanoma ten, kur geodezijai vadovauja kompetentinga institucija. Įsivaizduoju situaciją – topografinė nuotrauka ir kelio rekonstrukcijos projektas padarytas LAS007 2018 metais, o darbai prasideda 2021 metais. Nužymim reperius toje pačioje LAS 007 sistemoje bet su kitu geodu ir dangos „pakyla“ 5 cm. Kiek žemės darbų padaugėja. Tas pats ir su pastatų statyba. Ar neiškils situacija, kai pasikeis suprojektuotų savaiminių nuotekų nuolydžių kryptis, arba nuolyfis pasidarys per mažas? Dėl susiklosčiusios situacijos reiktų informuoti kolegas iš statybinių organizacijų, nes suiklostys situacijos, kur bus kaltinami geodezininkai.

    • Aukščių sistema nepriklauso nuo matavimo metodų, matavimo tikslumo ar naudojamų prietaisų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Go back to top